День Незалежності

 


Президент Володимир Зеленський привітав співгромадян із Днем Незалежності України. Глава держави зазначив, що 24 лютого, коли росія вторглася в Україну, фактично відбувся другий всеукраїнський референдум: лише «так» незалежності треба було сказати не в бюлетені, а в душі та совісті.

«Ми вільний народ незалежної України. Після шести місяців, коли нас намагаються знищити, ми вільний народ незалежної України. І це правда про наше майбутнє. Вільний народ незалежної України. Півроку тому росія оголосила нам війну. 24 лютого вся Україна почула вибухи й постріли. І 24 серпня не мала почути слів «з Днем Незалежності». 24 лютого нам казали: у вас немає шансів. 24 серпня ми кажемо: з Днем Незалежності, Україно!», – сказав Зеленський у привітанні.

Він наголосив, що за ці півроку Україна змінила історію, світ і змінилася сама – зрозуміла, хто її справжній друг та брат, стала поважати себе, об'єдналася. А український народ та його мужність, сказав президент, надихнули весь світ і дали людству нову надію.

Зеленський на День Прапора: «Ніколи не визнаємо чужі кольори на своїй землі та у своєму небі»Вдень державного прапора відзначають сьогодні в Україні. Володимир Зеленський пообіцяв, що синьо-жовтий прапор знову буде у всіх тимчасово окупованих містах та селах.

«Ми завжди віддавали шану всім борцям за незалежність, називали цей день головним святом, а синьо-жовтий прапор – святинею. Прикладали руку до серця, співаючи гімн, гордо промовляли «Слава Україні!» і «Героям слава!». 24 лютого нам випало підтвердити слова справами. Цього дня фактично відбувся другий всеукраїнський референдум. Знову – головне питання. Знову – визначальний вибір. Але цього разу сказати незалежності «так» треба було не в бюлетені, а в душі й совісті. Йти не на дільниці, а у військкомати, тероборону, волонтерський рух, інформаційні війська або ж просто стійко й сумлінно працювати на своєму місці, на повну силу, на спільну мету», – заявив Зеленський.

За його словами, українська нація відродилася 24 лютого о 4 ранку.

«Ворог думав, ми зустрінемо квітами й шампанським. Натомість отримав вінки та коктейлі Молотова. Чекав на овації, а чує «хлопки». Окупант вірив, що за кілька днів пройде парадом у центрі нашої столиці. Сьогодні на Хрещатику можна побачити цей «парад». Доказ, що ворожа техніка може з’явитися в центрі Києва тільки в такому вигляді. Спалена, зруйнована та знищена», – наголосив президент.

Наразі, сказав Зеленський, кінець війни – це не мир, а саме перемога. Україна не шукатиме з терористами розуміння та зі страху не сідатиме за стіл переговорів.

«І ми піднімемо руки вгору лише один раз – коли святкуватимемо нашу перемогу. Всією Україною. Бо ми не торгуємось своїми землями і своїми людьми. Для нас Україна – це вся Україна. Усі 25 регіонів, без будь-яких поступок чи компромісів. Ми не знаємо цих слів, вони були зруйновані ракетами 24 лютого», – заявив президент.

Історія найважливішого для українців свята - Дня Незалежності

За часів холодної війни і, особливо, після смерті Степана Бандери, на Заході українська діаспора традиційно спонсорувала святкові заходи з приводу "Дня незалежності України", які українці за кордоном святкували традиційно 22 січня - в річницю Акта Злуки.

Однак все змінив Всесоюзний референдум про збереження СРСР. В Україні в той час існував Народний Рух України за перебудову, який вбачав своєю основною метою боротьбу за незалежність України. За їхнім наполяганням в республіці провели референдум та опитування. Це стало першим кроком до незалежності.

16 липня 1990 року Верховна Рада УРСР ухвалила Декларацію про державний суверенітет України. А пізніше того ж дня ухвалила постанову «Про День проголошення незалежності України», в якій йшлося:

Зважаючи на волю українського народу та його одвічне прагнення до незалежності,
підтверджуючи історичну вагомість прийняття Декларації про державний суверенітет України 16 липня 1990 року,

Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки постановляє:

Вважати день 16 липня Днем проголошення незалежності України і щорічно відзначати його як державне загальнонародне свято України.

Однак, зовсім скоро виникла потреба змінити дату святкування. Адже саме 24 серпня 1991 року Верховною Радою УРСР було ухвалено Акт проголошення незалежності України. Він був підтверджений 1 грудня 1991 року на Всеукраїнському референдумі.

Щорічно від 1992 року святкується День Незалежності України 24 серпня.

15 цікавих фактів про День Незалежності України

24 серпня 1991 року Верховна Рада УРСР ухвалила Акт про проголошення незалежності України / Фото: commons.wikimedia.org
  1. Вперше День Незалежності України відсвяткували 16 липня 1991 року. Однак пізніше дату перенесли на 24 серпня.
  2. Рішення про проголошення незалежності України було прийнято не політиками, а народом на Всеукраїнському референдумі. Тоді на листочку було лише одне запитання: "Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?". Понад 90% українців з різних областей відповіли ствердно.
  3. 24 серпня 1991 року було скликано надзвичайне позачергове засідання Верховної Ради УРСР - сталося це через 3 дні після подавлення путчу консервативних сил СРСР.
  4. 346 депутатів (навіть комуністична партія УРСР) проголосували за незалежність України.
  5. Після завершення позачергового засідання (24 серпня 1991 року) біля трибуни опозиціонерами був виконаний гімн Українських Січових стрільців. Пісню відразу підхопили мітингувальники, які зібралися на вулиці.
  6. Вранці 23 серпня 1991 року в звичайному шкільному зошиті була записана чернетка Акту про проголошення незалежності України. Написали її Леонтій Сандуляк та Левко Лук'яненко.
  7. Внести до зали Верховної Ради синьо-жовтий прапор запропонував В'ячеслав Чорновіл. З ним український народ стояв на барикадах біля російського Білого дому. Пізніше прапор підняли над куполом парламенту.
  8. 24 серпня 1991 року український синьо-жовтий прапор вперше від 1920 року замайорів на флагштоку біля київської міської ради.
  9. 28 січня 1992 року Державний прапор України офіційно затвердили як державний символ.
  10. Синій колір прапора України означає все земне, а жовтий - символізує Творця, Бога-Отця та Вищу Духовність.
  11. Перший військовий парад, присвячений Дню Незалежності України, відбувся на Хрещатику в Києві 24 серпня 1994 року.
  12. Першим президентом незалежної України став Леонід Кравчук.
  13. Польща стала першою державою, яка визнала незалежність України.
  14. День Незалежності України святкують також і за кордоном - проводять акції, мітинги, флешмоби, концерти.
  15. 2 вересня 1996 року в обіг ввели національну валюту України - гривню.

Коментарі