День пам’яті жертв Бабиного Яру

 29 вересня - День пам’яті жертв Бабиного Яру


Сьогодні 29 вересня - День пам’яті жертв Бабиного Яру – одного з найжахливіших символів Голокосту. Вісімдесят років тому, 29-30 вересня 1941 року, в окупованому нацистами Києві було проведено перший масовий розстріл військовими беззбройного цивільного населення. Загалом із 29 вересня по 11 жовтня 1941 року есесівці вбили майже все єврейське населення міста – понад 50 тисяч чоловіків, жінок, дітей. Тільки в перші два дні розстрілів було вбито майже 34 тисяч людей. 1, 2, 8 і 11 жовтня розстріляли тих, хто не з’явився за наказом – ще близько 17 тисяч осіб.

За роки Другої світової війни у Бабиному Яру, за різними оцінками, загинуло від 100 до 150 тисяч осіб – євреїв, ромів, караїмів, радянських військовополонених, учасників українського націоналістичного руху опору, пацієнтів психіатричної клініки та представників інших національних чи соціальних груп, яких окупанти вважали «зайвими». Розстріли в Бабиному Яру тривали аж до визволення Києва від окупантів у 1943 році.

Пам'ять про трагедію Бабиного Яру вшановується в Україні як на державному  так й на місцевому рівні. У містах та містечках Вінницькій області проведено ряд заходів з вшанування пам´яті жертв Голокосту. Це є свідченням того, що в колективній пам’яті народу подібні скорботні події не мають жодних часових проміжків і будь-яких термінів – вони завжди живі, так само, як є живим біль втрати за кожним, хто пройшов дорогою смерті й поліг у братській могилі Бабиного Яру.

Бабин Яр - жахливий символ Голокосту на території Східної Європи. У День пам’яті жертв Бабиного Яру варто також пам'ятати, що в Україні сотні скорботних місць, де у роки Другої світової війни проходили масові страти. Для прикладу, на території Вінницької області було виявлено більш як 300 місць масових розстрілів та поховань жертв Голокосту, з яких меморіалізовані лише 126. Найтрагічнішою сторінкою окупаційної історії Вінниччини став концентраційний табір у с. Печера Тульчинського району, який отримав назву «Мертва петля». До табору потрапляли євреї з Тульчина, Брацлава, Могилева-Подільського, Тростянця, Ладижина та інших довколишніх міст та містечок. Також до табору потрапила частина євреїв депортованих з Бесарабії, Буковини та Румунії.

За різними даними там загинуло від 14 тисяч до 62 тисяч осіб. Є відомості про те, що лише за один день -– 7 грудня 1941 року в концтаборі с. Печера «Мертва петля» померло від голоду, розстріляно та закатовано 4030 осіб.
Трагічні сторінки історії слід пам’ятати для того, щоб зробити висновки з минулого та не допустити помилок у майбутньому.

Бабин Яр – це страшний символ Голокосту, нелюдської жорстокості та ненависті. І про ці болючі і жахливі сторінки історії треба завжди пам’ятати.

Відео про День пам'яті жертв Бабиного Яру

Коментарі